W związku z wymogami, wynikającymi z ustawy o dostępności, od 4 maja 2021 r. w Urzędzie Gminy Czerwonak wprowadzono usługę tłumacza języka migowego w formie online.
Jak to działa?
1. Osoba zainteresowana skorzystaniem z usługi tłumacza języka migowego "klika" w znak , znajdujący się na gminnej stronie
internetowej www.czerwonak.pl po jej lewej stronie pod przyciskiem: lub w zakładce Mieszkaniec, kategoria: Samorząd:
Komunikacja odbywa się za pośrednictwem połączenia video na komputerze/tablecie/telefonie Klienta.
2. Tłumacz, który zadzwoni do urzędu na wyznaczone numery telefonów: 61 65 44 204 oraz 61 65 44 201, będzie pośredniczył w rozmowie Klient - Urzędnik na interesujący Państwa temat w zakresie spraw realizowanych przez Urząd Gminy Czerwonak.
3. Usługa dostępna jest w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki w godz. 9.00- 17.00, wtorek - piątek w godzinach 7.30 -15.00.
4. Z wideotłumacza języka migowego można również skorzystać w siedzibie urzędu.
Obsługą całego procesu zajmować się będzie Fundacja "Migam".
Podstawowe informacje o Urzędzie Gminy Czerwonak
Witamy Państwa w Urzędzie Gminy Czerwonak
Gmina Czerwonak leży w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Budynek Urzędu Gminy Czerwonak znajduje się w Czerwonaku, ul. Źródlana 39. W punkcie informacyjnym znajdującym się na parterze składamy dokumenty, podania i wnioski, które chcemy załatwić w Urzędzie.
Na parterze budynku znajduje się Sala Obsługi Klienta. Składamy tu wnioski urzędowe i załatwiamy sprawy związane z dowodami osobistymi. Możemy tu potwierdzić Profil Zaufany oraz załatwić sprawy związane z działalnością gospodarczą i ewidencją ludności.
W Sali Obsługi Klienta zostaniemy obsłużeni również w sprawach:
Wydziału Organizacyjno – Administracyjnego (rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji, rozpatrywanie wniosków o udostępnienie informacji publicznej, dostęp do archiwum zakładowego),
Wydziału Gospodarki Przestrzennej (warunki zabudowy, lokalizacje celu publicznego, zaświadczenia o przeznaczeniu działki, procedury związane z uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy),
Wydziału Ochrony Środowiska (wydawanie decyzji środowiskowych, realizacja programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami, usuwanie azbestu, realizacja zadań związanych z ochroną powietrza, ustawą prawo o ochronie środowiska, dotacje),
Wydziału Dróg (wnioski o zajęcie pasa drogowego, lokalizacja urządzeń, sprawy związane z bieżącym utrzymaniem dróg gminnych – odśnieżanie, remonty dróg, oświetlenie drogowe),
Wydziału Gospodarki Komunalnej (zarządzanie mieszkaniowym zasobem gminy oraz lokalami użytkowymi, utrzymanie zieleni, sprawy związane z: ustawą o odpadach, wycinką drzew, utrzymaniem targowiska gminnego oraz utrzymaniem cmentarza komunalnego),
Wydziału Regulacji i Obrotu Nieruchomościami (podział nieruchomości, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, sprawy związane ze sprzedażą lub wykupem nieruchomości, dzierżawa i użyczenie nieruchomości, sprawy związane z komunalizacją nieruchomości, regulacja stanów prawnych nieruchomości),
Biura ds. Mienia (ustanowienie służebności przesyłu i gruntowej, wynajem gruntu komunalnego na lokalizację infrastruktury).
Na parterze, w pokoju nr 6 znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. Zgłaszamy tu urodzenie dziecka i zgony, ustalamy termin ślubu cywilnego, otrzymujemy odpisy z akt stanu cywilnego.
W pokoju nr 7 znajduje się Wydział Promocji Zdrowia zajmujący się tematyką prozdrowotną.
W pokojach 8, 9 i 10 znajdują się: Wydział Dialogu Społecznego realizujący zadania związane z pożytkiem publicznym oraz obsługą inwestorów i Wydział Promocji i Rozwoju, którego głównym zadaniem jest promocja gminy, prowadzenie strony internetowej oraz strony na portalu społecznościowym Facebook prowadzenie spraw w zakresie Czerwonackiej Karty Dużej Rodziny, Wielkopolskiej i Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz w zakresie Czerwonackiej Karty Seniora, a także realizacja zadań związanych z organizacją Budżetu Obywatelskiego.
Na parterze, w pokojach 11, 12 i 13 mieści się Wydział Podatków i Opłat. Podatnicy najczęściej składają: informacje i deklaracje podatkowe dotyczące ich nieruchomości, wnioski o wydanie zaświadczeń podatkowych np. o niezaleganiu w podatkach, o wielkości gospodarstwa rolnego, a także wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oraz wyjaśniają kwestię zaległości podatkowych oraz wpłat dokonywanych na poczet podatków i opłat lokalnych.
Na 1 piętrze, znajduje się sekretariat wraz z gabinetami Wójta, jego Zastępcy oraz Sekretarza Gminy. Na tym piętrze znajdują się również biura Skarbnika Gminy oraz Głównego Księgowego, a także działają wydziały i stanowiska związane z finansami: Wydział Księgowości, Stanowisko ds. Planowania i Realizacji Budżetu. W pokojach nr 107, 108 i 109 działa Biuro Rady i Sołectw, które zajmuje się sprawami sołectw i kontaktem z sołtysami, a także organizacją pracy Rady Gminy Czerwonak.
Piętro wyżej znajdują się m.in. - Biuro Zamówień Publicznych, Audytor Wewnętrzny, Stanowisko ds. Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego, Ochrona PPOŻ, Wydział Infrastruktury.
Rada Gminy Czerwonak
Rada Gminy Czerwonak składa się z 21 reprezentantów lokalnej społeczności. Radni pracują w ośmiu komisjach: Rewizyjnej; Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej; Bezpieczeństwa, Porządku i Ochrony Środowiska; Budżetu i Finansów; Oświaty, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej; Skarg, Wniosków i Petycji; Doraźnej Komisji Statutowej oraz Doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej. Radni obradują na posiedzeniach komisji i sesjach. Średnio w roku odbywa się 10 sesji Rady, na których podejmowane są uchwały regulujące funkcjonowanie gminy i poruszane ważne dla mieszkańców tematy.
Straż Gminna
Straż Gminna ma swoją siedzibę w Koziegłowach, osiedle Leśne 16. Jej zadaniem jest zapewnianie wszystkim mieszkańcom porządku i bezpieczeństwa publicznego. W jej siedzibie znajduje się również stanowisko ds. zarządzania kryzysowego w gminie.
Kontakt z Urzędem Gminy Czerwonak
Kontakt do nas: kancelaria@czerwonak.pl
Godziny pracy urzędu: poniedziałek: 9.00-17.00, wtorek – piątek: 7.30-15.00.
Dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajdują się miejsca parkingowe przed budynkiem urzędu, natomiast podjazd znajduje się z lewej strony budynku (w chwili obecnej jest w remoncie – wejście znajduje się z prawej strony budynku, prosimy korzystać z dzwonka znajdującego się przy wejściu na schody).
Osoby, które potrzebują tłumacza języka migowego proszone są o wejście na stronę czerwonak.pl, gdzie znajdą potrzebne informacje.
Numer telefonu na centralę: 61 65 44 204.