ul. Dworcowa 4, 62-005 Owińska
e-mail: sec@czerwonak.pl
tel. 796 585 551

Prezes Zarządu - Krzysztof Białas

 

Spółdzielnia Energetyczna Czerwonak powstała z inicjatywy Gminy Czerwonak na początku 2023 roku,  w jej skład obecnie wchodzą Gmina Czerwonak oraz dwie spółki gminne (Czerwonackie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. i Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe Sp. z o.o)
Podstawowym celem Spółdzielni Energetycznej jest produkcja i obrót zielonej energii wyprodukowanej z źródeł OZE nalężących do Spółdzielni lub jej Członków.
Spółdzielnie Energetyczną mogą tworzyć zarówno odbiorcy jak i producenci energii ze źródeł odnawialnych, mogą to być gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy, jednostki samorządu lokalnego oraz inni odbiorcy. Istotne jest aby prowadzili działalność lub mieścili się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, na obszarze trzech gmin tego rodzaju sąsiadujących ze sobą i na obszarze tego samego operatora systemu dystrybucyjnego.
Spółdzielnia Energetyczna Czerwonak dokonuje obrotu energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych członków, która następnie jest wykorzystywana do zasilania obiektów, m. in takich jak stacja monitorowania powietrza, stacja wodociągowa a od 1 maja 2024 również  przedszkole gminne.  

Zalety jakie daje Spółdzielnia Energetyczna:

1. Umożliwia wykorzystanie energii przy użyciu sieci operatora w innym miejscu niż została wytworzona  
2. Energia elektryczna rozliczana w ramach spółdzielni zwolniona jest z części opłat dystrybucyjnych oraz opłat na rzecz sprzedawcy zobowiązanego,
3. Producent energii może uzyskać korzystne warunki odkupu wyprodukowanej energii, stabilna i często wyższa cena   
4. Odbiorca uzyskuje  znaczące oszczędności z tytułu zakupu i dystrybucji energii,
5. Członkowie w mniejszym stopniu narażeni są na ryzyka wynikające z niestabilności rynku energii,

Spółdzielnia Energetyczna Czerwonak planuje w najbliższych latach intensywny rozwój.  Związane  to jest z planami inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii, które mają być realizowane zarówno przez członków jak również przez Spółdzielnie. Obecnie pracujemy nad szeregiem projektów, które mają umożliwić w jak największym stopniu zaspokoić potrzeby zapotrzebowania w energię elektryczną członków spółdzielni.
Planujemy zasilać w energię takie obiekty jak szkoły, przedszkola, basen, halę i obiekty sportowe, budynki użyteczności publicznej, stacje uzdatniania wody, stacje ładowania autobusów  i pojazdów elektrycznych.
W celu realizacji postawionych celów spółdzielnia m. in aplikuje o środki zewnętrze w tym przyznane przez Unię Europejską w ramach KPO. Udało nam się już pozyskać blisko 400 tysięcy złotych na przygotowanie działań przed inwestycyjnych w ramach programu Krajowego planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności działanie B2.2.2 instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne