9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Niestety w związku z panującą sytuacją w kraju i na całym świecie świętowanie odbędzie się głównie zdalnie.
Dzień ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obchodzony jest co roku na całym świecie, a jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci.
Policjanci z Komisariatu Policji w Czerwonaku organizowali światowy dzień każdego roku w placówkach oświatowych poprzez organizowanie zajęć praktycznych lub lekcji z uczniami, niestety w tym roku zajęcia z uwagi na pandemię nie mogły się odbyć.
W bieżącym roku celem szczególnym jest inicjowanie działań dotyczących bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jak wskazują badania dzieci i młodzież w okresie pandemii przebywa przed ekranem nawet 8 i więcej godzin dziennie. Niestety nierzadko dostrzega się różnicę w jakości relacji z rówieśnikami oraz bliskimi, która odbywa się przez wiele miesięcy przez ekran monitora.
Wielu z nas nie wyobraża sobie obecnie życia bez korzystania z internetu. Służy nam on do pracy, nauki, zabawy jak również jest niezbędny w wielu codziennych domowych czynnościach. W wielu przypadkach ułatwia nam dostęp do wielu informacji i pomaga w życiu, lecz niestety równie często jest wykorzystywany do różnego rodzaju przestępstw.
Policja apeluje, iż warto zastosować się do poniższych wskazówek i rad, gdyż niejednokrotnie mogą nas one uchronić przed oszustami w sieci.
- Aby dostęp do Internetu był bezpieczny:
- aktualizuj oprogramowania systemowe,
- stosuj silne hasła dostępu do sieci,
- nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci internet (Wi-Fi)
- Aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:
- aktualizuj oprogramowania antywirusowe,
- wszelkie treści zamieszczone w sieci nigdy nie zostaną usunięte,
- nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail,
- nie przesyłaj skanów dowodów osobistych ani danych osobowych mailem,
- uważaj na wszelkie strony internetowe które służą do logowania się na konta bankowe,
- nie podawaj danych do logowania osobom trzecim,
- Aby zakupy w sieci były bezpieczne:
- nie udostępniaj numerów PIN oraz haseł do bankowości elektronicznej,
- uważaj na wyjątkowe okazje i promocje,
- sprawdzaj opinie i wiarygodność sprzedawcy,
- sprawdzaj miesięczne wyciągi swoich płatności,
- unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi,
- Aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:
- zainstaluj oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej,
- rozmawiaj z dzieckiem na tematy poruszania, korzystania z sieci, zachowania się w różnych sytuacjach, a przede wszystkim zapewnij że z każdym problemem może się zwrócić do rodziców, pedagoga w szkole lub policjanta,
- blokuj niewłaściwe strony,
- przypominaj, że osoby poznane w sieci mogą podawać się za kogoś innego oraz że nie należy spotykać się z osobami poznanymi przez internet,
Pamiętajmy o tym, że internet może dać nam wiele dobrego, pod warunkiem, że będziemy z niego właściwie korzystać i szanować siebie wzajemnie.
Telefon dla nauczycieli i rodziców: 800 100 100
Przydatne linki:
https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
https://dyzurnet.pl/zglos-nielegalne-tresci/?pl
Policja Czerwonak