Sztuka towarzyszyła ludziom od zarania dziejów i od samego początku miała w ich życiu ogromne znaczenie. Nawet wtedy, kiedy jej terapeutyczne właściwości nie były jeszcze jasno nazwane i opisane, ludzie, kierowani swoją intuicją i potrzebami, poświęcali jej dużo uwagi. Śpiewając, tańcząc i rysując sprawiali sobie ogromną przyjemność, a także komunikowali się, informując o swoich potrzebach i pragnieniach. Sztuka jest nie tylko cenioną, lubianą i wartościową forma rozrywki, ale także doskonałym medium, umożliwiającym zrozumienie i poznanie siebie oraz opowiedzenie swojej historii.
Zapraszamy na pierwsze w historii działalności Instytutu Skrzynki na bezpłatne warsztaty arteterapeutyczne, czyli warsztaty terapii poprzez sztukę. Ich program został specjalnie zaprojektowany z myślą o członkach Kół Gospodyń Wiejskich, a ich tematyka poruszać będzie zagadnienia związane z tradycją, łączeniem przeszłości z przyszłością i dziedzictwem kulturowym.
Wykorzystując technikę kolażu, uczestnicy stworzą mapę swoich korzeni. Twórczemu działaniu towarzyszyć będzie moderowana przez prowadzącą rozmowa, która przeplatana będzie zainspirowanymi tematem warsztatów pytaniami: Czym są dla mnie moje korzenie? Jaką rolę w moim życiu odgrywa tradycja? Czego nauczyłam/łem się od moich przodków i przodkiń, babek i prababek? Co chciałabym po sobie zostawić? Gdzie w tym wszystkim jestem ja – jako kobieta, jako mężczyzna?
Misją warsztatów jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której w życzliwej atmosferze uczestnicy będą mogli porozmawiać o tym, co jest dla nich ważne. Funkcjonując na co dzień w zorganizowanych strukturach Kół, uczestnicy będą mogli spojrzeć na siebie z nieco innej, nieznanej do tej pory perspektywy, zainspirować się swoimi doświadczeniami i zintegrować jako grupa, którą napędza wspólne, twórcze działanie.
Warsztaty odbędą się 30 września br. w sali konferencyjnej Dworu Skrzynki, przy placu Parkowym 1 w Skrzynkach (62-060, gm. Stęszew, powiat poznański). Potrwają od godziny 12:00 do 15:00. Zapisy przyjmowane są do dnia 26 września włącznie e-mailowo: kontakt@instytutskrzynki.pl. Liczba miejsc ograniczona. Informacji udzielamy e-mailowo lub telefonicznie: 533 115 181.
Poprowadzi je Marta Szostak, absolwentka arteterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego oraz muzykologii, kulturoznawstwa i studiów z zakresu rozwoju publiczności na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Stale współpracuje z poznańskimi NGOsami, w tym Fundacją Odzyskani oraz Fundacją im. Julii Woykowskiej, w których prowadzi warsztaty arteterapeutyczne przeznaczone głównie (choć nie jedynie) dla młodzieży i młodych dorosłych. W poznańskiej Scenie Roboczej – Społecznym Miejscu Kultury zaprojektowała i przeprowadziła pilotażowe warsztaty towarzyszące premierze jednego ze spektakli. Regularnie współtworzy działania edukacyjne organizowane przez Teatr Muzyczny w Łodzi.
Arteterapia to dla niej podróż przez sztukę w głąb siebie; to szansa na usłyszenie swojego głosu oraz zaobserwowanie i nazwanie emocji, to przestrzeń do rozwoju i czas na refleksję, którą wspiera swobodne twórcze działanie. To proces, w którym sztuka jest towarzyszem, a człowiek – celem.
Przygotował: Instytut Skrzynki