W gminie Czerwonak Powstanie Wielkopolskie przywoływane jest dwukrotnie: 27 grudnia oraz w lutym, na wspomnienie wydarzeń w Trewirze, przedłużających rozejm pomiędzy państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. 17 lutego 2024 roku, mieszkańcy gminy Czerwonak zgromadzili się, by uczcić 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ustanowione w październiku 2021 roku Narodowe Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypomina o bohaterstwie i odwadze tych, którzy walczyli o niepodległość.
Program łączący historię, patriotyzm i aktywność społeczną miał na celu uczczenie bohaterów Powstania Wielkopolskiego z terenu gminy Czerwonak. Obchody rozpoczęły się powstańczą grą terenową przygotowaną przez I Szczep Harcerski w Koziegłowach "Wierzeje", a następnie rozpoczęto oficjalne uroczystości, które odbywały się przy muralu „Powstańcom Wielkopolskim – Dumni Potomkowie” w Czerwonaku.
Wojskową asystę honorową wystawiło Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, posterunek honorowy pełnili: żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz funkcjonariusze Oddziału Zewnętrznego w Koziegłowach Aresztu Śledczego w Poznaniu. Poczty sztandarowe wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonaku oraz szkoły z terenu gminy Czerwonak.
Wójt Gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak, podkreślił, że obchody stanowią wyraz ogromnej odwagi mieszkańców gminy i są dowodem na ich związek z wielką tradycją powstańczą. Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak, Wojciech Skrzekut, wezwał do dumy z przynależności do tradycji Powstania Wielkopolskiego, a Starosta Poznański, Jan Grabkowski, podkreślił rolę edukacji w przypominaniu o tym, że w czasie pokoju też można walczyć o przyszłość. Wincenty Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, przypomniał, że to powstanie było kluczowym elementem odzyskiwania niepodległości przez Polskę.
Dowódca uroczystości ppłk rez. Grzegorz Pytlak, zwrócił uwagę na szczególny charakter dnia, ogłaszając salwę honorową dla uczczenia mieszkańców gminy, którzy walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. W trakcie uroczystości odczytany został apel pamięci oddający hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Część oficjalną poprowadził Radny Gminy Czerwonak Robert Maciejewski.
Zebrani goście, rodziny powstańców, uczestnicy obchodów mogli następnie odwiedzić zrekonstruowany obóz powstańczy, który wspólnymi siłami przygotowali harcerze z ZHP Hufiec im. Wojska Polskiego w Czerwonaku oraz Grupa Rekonstrukcyjna Ławica. Obozowisko było podzielone na strefy, obejmujące m.in. posterunek powstańczy, kancelarię powstańczą, kuchnię polową, wystawę replik broni oraz stragan powstańczy. W obozie odbyły się dwa wykłady „Broń i barwa Powstania Wielkopolskiego” dr. Wojciecha Lorka. Za bezpieczeństwo podczas obchodów odpowiedzialna był Komisariat Policji w Czerwonaku oraz Straż Gminna w Czerwonaku.
Obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w gminie Czerwonak są nie tylko okazją do tego, by oddać cześć bohaterom, ale także do jednoczenia społeczności w duchu patriotyzmu i przekazywania wartości przyszłym pokoleniom. Organizatorzy podkreślają, że celem tych uroczystości jest uczczenie pamięci Powstańców Wielkopolskich, edukacja oraz propagowanie wiedzy historycznej. Uczestnicy mieli okazję w sposób interaktywny i angażujący dowiedzieć się więcej o tym bohaterskim okresie w historii Polski.