W roku 2025 obchodzimy 35 rocznicę odrodzenia samorządu lokalnego w Polsce. Dzięki przyjęciu 8 marca 1990 roku Ustawy o samorządzie gminnym oraz przeprowadzeniu na tej podstawie wyborów do rad gmin i miast 27 maja 1990 roku, w Polsce rozpoczął się proces realnych zmian społeczno-ustrojowych.
Chcąc podkreślić doniosłość wydarzeń sprzed 35 lat oraz zainicjować debatę na temat kierunków, w jakich zmierza samorząd lokalny wraz ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski zorganizowaliśmy konferencję pt. „Przeszłość pełna doświadczeń – przyszłość pełna pomysłów. 35 lat samorządności”.
W piątek 21 marca br., w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach gościliśmy ponad 100 reprezentantów blisko 80 samorządów lokalnych naszego kraju. Historię powstania samorządu lokalnego przybliżył w wykładzie inaugurującym sędzia Jerzy Stępień – współautor reformy samorządowej. Wśród prelegentów obecni byli m.in. prof. Witold Orłowski, prof. Paweł Swianiewicz, Ryszard Grobelny, wojewoda Agata Sobczyk oraz inni eksperci ze świata samorządu, nauki i mediów.
A rozmawiano m.in. o tym jak ocenić rozwój samorządu, jaka będzie jego przyszłość w kontekście wyzwań codzienności i społecznych oczekiwań, czy dwukadencyjność to dobre rozwiązanie i jaka jest rola mediów lokalnych w kształtowaniu opinii publicznej i wpływaniu na wizerunek władzy lokalnej.
Gościem specjalnym konferencji był aktor Cezary Żak, który w popularnym serialu Ranczo wcielał się w postać wójta gminy Wilkowyje. W rozmowie, którą poprowadziła dr hab. Dorota Piontek z UAM i Marcin Wojtkowiak, odsłonięto kulisy produkcji i spróbowano odpowiedzieć na pytanie o rolę kultury popularnej w procesie tworzenia ram poznawczych polityki, a w szczególności polityki lokalnej.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.
Patronat naukowy nad konferencją sprawował Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, natomiast patronat medialny objęły
TVP3 Poznań, Radio Poznań, Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA oraz Serwis Samorządowy PAP.