Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Odzyskanie niepodległości Polacy świętowali właśnie po I wojnie światowej, ale ostatecznie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy 11 listopada stał się w 1937 r., kiedy to Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości.
W piątek 10 listopada rozpoczęliśmy gminne obchody Święta Niepodległości. Tego dnia Wójt Gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprosili na koncert From Poland to Hollywood w wykonaniu Dizzy Boyz Brass Band, do którego dołączył wokalista zespołu Bibobit Daniel Moszczyński. Atmosfera była gorąca, utwory polskich wykonawców, którzy tworzyli za oceanem oraz tych inspirowanych amerykańską kulturą tworzących w Polsce przyjmowane były z niebywałym wręcz entuzjazmem. Widzowie usłyszeli znane utwory, jednak wykonane w sposób nowy, niecodzienny, odkrywczy. „Nim wstanie dzień”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Spotkanie w metrze” to tylko kilka przykładów. Repertuar został wykonany premierowo, a zespół koncertem w naszej Gminie rozpoczął trasę oraz świętowanie 10 rocznicy swojego istnienia.
11 listopada br. mieszkańcy gminy spotkali się, by świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy, uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Gminne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 rano od Mszy św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Czerwonaku przez dziekana dekanatu ks. Jerzego Ranke w asyście proboszcza parafii ks. kan. Przemysława Maciejewskiego oraz ks. Marka Nowaka.
Po Mszy św. przedstawiciele władz gminy, szkół, organizacji i instytucji oraz mieszkańcy udali się pod pomnik „Poległych i pomordowanych za wolność tej ziemi” w Czerwonaku.
Na miejscu, przed pomnikiem odbyła się główna część uroczystości. Atmosfera była nasycona patriotyzmem, a sam plac zdobiły narodowe barwy i flagi. Obecność asysty wojskowej pełnionej przez żołnierzy 12 Wielopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, oraz sygnalisty reprezentującego Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Poznaniu nadała podniosłą rangę gminnej uroczystości. Warty honorowe wystawiła także Straż Gminna, Komisariat Policji, Oddziału Zewnętrznego w Koziegłowach Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Poczty sztandarowe wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Harcerstwa Polskiego oraz uczniowie i uczennice z gminnych szkół w Czerwonaku, Kicinie, Owińskach i Bolechowie.
Ceremonia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Podczas uroczystości przemawiał Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, a modlitwę poprowadził dziekana dekanatu ks. Jerzy Ranke. Wydarzenie poprowadziła Dagmara Krakówka z Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Czerwonak.
Władze gminy, przedstawiciele Rady Gminy, przedstawiciele służb mundurowych, Związku Harcerstwa Polskiego, szkół i mieszkańców złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Warto również wspomnieć o udziale przedstawicieli samorządu gminnego, radnych, sołtysów, służb mundurowych, przedstawicieli dyrekcji szkół podstawowych z terenu gminy Czerwonak, którzy uświetnili obchody. Atmosfera była przepełniona dumą i szacunkiem dla tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski.
Święto Niepodległości obchodzone było w gminie również aktywnie – po raz jedenasty. Zawody Czerwonak Biega dla Niepodległej zgromadziły prawie 400 uczestniczek i uczestników, w tym ponad setkę dzieci i młodzieży. Dorośli tradycyjnie biegli na dystansach 5 i 10 km, a maszerowali 5 km. Trasa rozpoczynała się i kończyła w sąsiedztwie Orlika 2012, a prowadziła ulicami Czerwonaka i Kicina oraz ścieżkami leśnymi. Start poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu, który w tym roku zaintonował wspaniale Kiciński Chór Kameralny pod dyrekcją Antoniny Pedrycz.
Na pełnych pozytywnych emocji zawodników czekała na mecie ciepła zupa i świętomarciński rogal. Zakup rogali częściowo sfinansował partner wydarzenia – firma York z Bolechowa. Wydarzenie koordynowane przez zespól CRKF AKWEN, angażowało również druhów z OSP z Promnic i Czerwonaka, funkcjonariuszy ze Straży Gminnej i grupę niezawodnych jak zawsze wolontariuszy. W jego organizację włączyły się również firma Eko-Tom i Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe dzięki którym, na tych i innych zawodach akwenowych, możliwa jest segregacja odpadów. Fundatorami nagród podczas tegorocznego Biegu i Marszu Niepodległości była firma Balsamique i Gmina Czerwonak. Wójt gminy Marcin Wojtkowiak objął zawody patronatem honorowym. Fotorelacja dostępna jest pod linkami: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.817433850386974&type=3, https://www.facebook.com/media/set/?set=a.817017797095246&type=3, https://www.facebook.com/media/set/?set=a.816640187133007&type=3
Ponadto 12 listopada Klub Biegacze Juniora-Runners Team po raz piąty zorganizował Marsz Niepodległości. Rajd odbył się na terenie Puszczy Zielonki w formie pętli zaczynając od Kicińskiego Szlaku Niepodległości przez Dziewiczą Górę, leśniczówkę w Annowie, spaloną sosnę - symbol pożaru z 1992 r., by po 11 km powrócić do Kicina, gdzie czekał na uczestników ciepły posiłek. Sportowcom towarzyszyła piękna jesienna aura, która pozwoliła na podziwianie okolicy. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wydarzenie było finansowane przez Powiat Poznański. Fotorelacja dostępna jest pod linkiem: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064802194132.
Dziękujemy mieszkańcom za tak liczny udział w gminnych obchodach. Do zobaczenia za rok!