Strony i portale internetowe zawierajace przydatne informacje i porady dla przedsiębiorców

 

https://www.biznes.gov.pl/pl


Biznes.gov.pl to serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców oferujący szeroki wachlarz e-usług administracji publicznej, a także kompleksową bazę informacyjną o prawach i obowiązkach przy prowadzeniu firmy. Przedsiębiorca znajdzie tu informację jak założyć i zamknąć działalność gospodarczą, jakie są jego obowiązki względem pracowników, Urzędu Skarbowego, ZUS-u i innych urzedów. Serwis zapewnia także dostęp w jednym miejscu do kompletu potrzebnych informacji i usług, a co za tym idzie –  zmniejszenie liczby stron internetowych, które musi odwiedzić przedsiebiorca, aby załatwić sprawę urzędową.


https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

CEIDG jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Portal CEIDG bardzo ułatwia prowadzenie firmy. Dzięki niemu można założyć firmę, zmieniać dane we wpisie, a także zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność gospodarczą. Dane przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem spółki cywilnej, są widoczne w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do wyszukiwarki wystarczy wpisać imię i nazwisko albo numer NIP czy REGON. W CEIDG warto zwrócić uwagę na to jak długo firma działa na rynku, czy jej działalność jest stabilna lub czy ma charakter sezonowy oraz informacje o upadłości czy postępowaniu naprawczym.


https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx

Informacje na temat przedsiębiorców można znaleźć także w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), prowadzonego przez GUS. Przedsiębiorcę można znaleźć po jego numerze NIP, REGON, KRS oraz po adresie. W REGON można znaleźć między innymi dane spółek cywilnych, których dane nie widnieją w CEIDG (są tam tylko dane wspólników).


https://ems.ms.gov.pl/

Dane spółek prawa handlowego, czyli spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej oraz informacje na ich temat dostępne są w wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego.
Podmioty można wyszukiwać po numerze NIP, REGON, KRS, nazwie, miejscowości.
W wyszukiwarce KRS znajdują się podstawowe informacje o firmie: adres, forma działalności, numery identyfikacyjne, daty wpisu lub wykreślenia.
W wyszukiwarce można znaleźć też dane stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i ZOZ.


https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Ważnym narzędziem weryfikacji statusu podatkowego kontrahenta jest Wykaz podatników VAT czyli tak zwana Biała lista. Znajdują się tam takie informacje o przedsiębiorcy jak to czy jest obecnie czynnym podatnikiem VAT i numer rachunku bankowego zarejestrowany i potwierdzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, na który bezpiecznie można wpłacać należności. Warto weryfikować czy rachunki kontrahenta znajdują się w Wykazie. Wpłata kwoty wyższej niż 15 tys. zł na rachunek spoza Białej listy naraża firmę na ryzyko odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za jego zaległości podatkowe wynikające z transakcji. W razie sporu kluczowe jest przedstawienie dowodów na zachowanie należytej staranności w weryfikacji kontrahenta. Można na przykład wydrukować dane z Białej listy na dzień dokonania płatności i zachować w dokumentacji.


https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Serwis, przy pomocy którego przedsiębiorca może wyszukać informacje o aktualnych naborach na dofiansowania unijne, poznać zasady działania funduszy, zapoznać się z prawem i dokumentami. W serwisie dostępne są adresy punktów informacyjnych zajmujących się funduszami europejskimi oraz zawiadomienia o szkoleniach i konferencjach.


https://www.eog.gov.pl/

Serwis informujący o mechanizmie działania i aktualnych naborach w ramach Funduszy norweskich i EOG.


https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/

Serwis Baza Usług Rozwojowych umożliwiający wyszukanie szkoleń, studiów, warsztatów, kursów, także z dofinansowaniem.


https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Strona, na której można sprawdzić zapisy księgi wieczystej prowadzonej dla interesującej nas nieruchomości. Aby sprawdzić zapisy dotyczące własności, obciążeń i innych danych należy znać numer księgi wieczystej.

 

https://h2wielkopolska.pl/

Strona projektu „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej, dzięki stworzeniu regionalnego ekosystemu gospodarki niskoemisyjnej. Angażuje on do współpracy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, naukę oraz wszystkich entuzjastów tematyki wodorowej.

 

https://wsparcie.wielkopolskie.pl/

Strona zawiera ofertę aktualnie dostępnych produktów finansowych dedykowanych mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z Wielkopolski, głównie pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Przygotowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wsparcie ma łagodzić negatywne skutki ekonomiczne wywołane epidemią Covid-19. Oferta zawiera różnego rodzaju wsparcie, aby każdy przedsiębiorca znalazł odpowiedni dla siebie rodzaj pomocy.


https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/

Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, żeby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0. Wspomaga procesy transformacji cyfrowej, wdrażanie cyfrowych produktów i usług, wprowadzanie modeli biznesowych opartych o najnowsze rozwiązania z obszaru m.in. inteligentnej analizy danych, automatyzacji i komunikacji maszyn oraz ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów, a także cyberbezpieczeństwa. Jednym z głównych celów inicjatywy jest również wzmacnianie kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości.